Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzlaşamadılar
07 Nisan 2010 / 13:53
Sütte Üretici ve Sanayici Uzlaşamadı

Süt alım-satım fiyatlarındaki anlaşmazlığı çözmek amacıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda Müsteşar Vedat Mirmahmutoğulları başkanlığında bir toplantı yapıldı.

 

Toplantıya Karslı sanayiciler de katıldı.

 

Sanayicilerin, öğleden sonra başlayan toplantıya, fiyat konusunda yetkili birini göndermemesi nedeniyle iki saat ara verildi. Daha sonra devam eden ve akşam saatlerine kadar süren toplantıda uzlaşma sağlanamadı. 

 

Üreticilerin fiyat istikrarı üzerinde durduğu ve maliyetler dikkate alınarak kilogramda 75-80 kuruşluk fiyat beklentisi içinde olduğu belirtildi. Buna karşın sanayicilerin 72,5 kuruşluk fiyatta ısrar ettiği, bu nedenle uzlaşma sağlanamadığı öğrenildi.

 

Bakanlıkta toplantı sürerken bazı bölgelerdeki süt kooperatiflerinin sanayicilerle 72,5 kuruşluk fiyat üzerinden anlaşma yaptığı, bunun yarın yapılacak toplantıda sanayicilerin daha yüksek fiyat verme ihtimalini zayıflattığı belirtiliyor.

 

Bu arada, süt fiyatlarındaki düşüşün önlenmesi için geçen yıl uygulanan süt tozu üretim teşviği bu yıl da uygulanacak. Bunun için 20 milyon lira kaynak ayrılmasının öngörüldüğü kaydediliyor.

 

Geçen yıl ayrılan 30 milyon lira kaynakla, süt fiyatlarının aşırı düşmesini önlemek için sektöre süt tozu üretimi yaptırılmış ve bunun için destek verilmişti.

 

Sektör temsilcileri, okul sütü programı için ayrılan 20 milyon liralık kaynağın da kullanılmasını istiyor.

DİĞER HABERLER

GAZETE MANŞETLERİ
Hüryurt Gazetesi
ANKET
Kars isminin "Gazi Kars" olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
Kars isminin Gazi Kars olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
NÖBETÇİ ECZANELER
HAVA DURUMU
Kars
11 / 29 °C
Ardahan
10 / 25 °C
Iğdır
20 / 38 °C
YOL DURUMU
POSTA LİSTESİ
Kars’taki gelişmelerden ve son dakika haberlerden haberdar olmak için ekleyiniz.