Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tank ve Top Saydılar
06 Nisan 2010 / 17:24
3. Ordu Komutanı Saldıray Berk’in yönettiği tatbikat öncesi Kars’taki askeri hareketlilik üzerine Ermenistan’ın AKKA Antlaşması kapsamında Türkiye’de askeri denetimde bulunduğu ortaya çıktı.

Ermenistan, 1-5 Mart 2010’da Kars’ın Sarıkamış İlçesi’nde icra edilen Kış Tatbikatı’nın hemen ardından bir heyet göndererek, 8-13 Mart’ta silah ve araç sayımı yaptı.  

 

Ermeni heyetin  Kars, Iğdır ve Ardahan‘da sayım yaptığı öğrenildi.                   Ermenistan teftişinin bölgesel silahlanmayı eşitlemeye yönelik Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması (AKKA) çerçevesinde yapıldığı öğrenildi.                     

 

Askeri kaynaklar, NATO ve eski Varşova Paktı arasında imzalanan AKKA’nın, tank, uçak, uçaksavar ve savaş helikopteri sayılarına eşitlik getirmeyi öngördüğünü, bu durumdan endişe eden ülkelerin birbirlerine denetim yapabilmesine imkan tanıdığına işaret ettiler. Kış Tatbikatı dolayısıyla bölgede bir hareketlenme olduğunu anımsatan yetkililer, bu durumun Erivan’ın dikkatini çektiğini ve bir heyetin silah ve askeri araç sayımı yaptığını anlattı. AKKA kapsamında Ermenistan’ın bugüne kadar 3 kez Türkiye’de denetim yaptığı öğrenildi.

 

TSK’nın ise 2007’den bu yana Ermenistan’ın çeşitli birliklerinde toplam 19 teftiş gerçekleştirdiği bildirildi.       

DİĞER HABERLER

GAZETE MANŞETLERİ
Hüryurt Gazetesi
ANKET
Kars isminin "Gazi Kars" olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
Kars isminin Gazi Kars olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
NÖBETÇİ ECZANELER
HAVA DURUMU
Kars
11 / 28 °C
Ardahan
10 / 25 °C
Iğdır
17 / 35 °C
YOL DURUMU
POSTA LİSTESİ
Kars’taki gelişmelerden ve son dakika haberlerden haberdar olmak için ekleyiniz.