Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İthal Ete Protesto
27 Nisan 2010 / 12:49
İthal eti protesto eden üreticiler Kars-Ardahan karayolunu trafiğe kapattı...

Karslı hayvan yetiştiricileri et fiyatlarının astronomik rakamlara çıkması ve ithal et uygulamasını protesto etmek için Kars-Ardahan karayolunu hayvanlarıyla birlikte trafiğe kapatarak eylem yaptılar.

Hüseyin Atak Bulvarı üzerindeki hayvan pazarında bir araya gelen yüzlerce yetiştirici hayvanlarını yol ortasına koyarak trafiği kapattı. Eylem yapan çiftçileri araç sürücüleri de destekledi. Sürücüler araçlarıyla birlikte eylem bitene kadar yolda beklediler.

Hayvan yetiştiricileri, son 2 yıldır hayvancılığın bitme noktasına geldiğini, hükümetin gerekli tedbirleri almadığını söyleyerek, hayvancılık sektöründe et fiyatlarının 5 yıl aynı seyrettiğini fakat metropol kentlerde et fiyatlarının yüksek fiyatlarda olmasını ise anlayamadıklarını belirtiler. Besici ve üreticiler olarak zarar ettiklerini, hayvancılığı bırakıp büyükşehirlere göçtüklerini de vurgulayarak ithal eti istemediklerini, Kars hayvanının Türkiye’ye yetebileceğini ifade ettiler.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a da seslenen üreticiler, “Baykal Türkiye’nin yararına olan konularda meclisi karıştırıyor birde Türkiye’nin zararlarına karşı konuşsun. Dışarıdan ithal gelirse halkın hali ne olur.” diye konuştular.

HAYVANLARIMIZI DENİZE DÖKECEĞİZ

Üreticiler, “Hayvanlarımızı toplayıp götürüp denize dökeceğiz. O zaman ithalı rahatlıkla getirsinler. Sayın Başbakanımız bizi mağdur etmiştir. Köylü ölmüştür,çiftçi ölmüştür. Hükümet çiftçiyi bitirdi. Kars’ın malını bitirsinler sonra ithal getirsinler. Hayvanlarımıza alıcı bulamıyoruz. Kars’ta kesim 14-15 TL, bu marketlerde 30-35 TL’ye nasıl satılıyor?  

 “İthale hayır”, “Hükümet çiftçiyi bitirme” sloganları atan yetiştiriciler, “Vali buraya” diyerek Kars Valisini eylem alanına davet ettiler. İkna olmayan vatandaşlar “Vali gelmeden yolu açmayacağız” dediler. Emniyet güçlerinin yoğun uğraşlarıyla ikna edilen vatandaşlar yolu trafiğe açtılar.

 

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, RedditReddit

DİĞER HABERLER

GAZETE MANŞETLERİ
Hüryurt Gazetesi
ANKET
Kars isminin "Gazi Kars" olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
Kars isminin Gazi Kars olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
NÖBETÇİ ECZANELER
HAVA DURUMU
Kars
11 / 28 °C
Ardahan
12 / 25 °C
Iğdır
17 / 33 °C
YOL DURUMU
POSTA LİSTESİ
Kars’taki gelişmelerden ve son dakika haberlerden haberdar olmak için ekleyiniz.