Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haliloğlu İstifa Etti
06 Mayıs 2010 / 15:09
Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’un siyasi işlerden sorumlu danışmanı eski Refah Partisi İl Başkanı Musa Haliloğlu, belediyedeki danışmanlık görevinden istifa etti.

Kars Belediyesi’nde etnik yapıya dayalı kadrolaşma olduğunu, Başkanın etik davranmadığını, Kars Belediyesi’nin ahbap çavuş ilişkisi içerisinde yönetildiğini ifade eden Musa Haliloğlu, ırkçığın körüklendiği, ahbap çavuş ilişkilerinin hâkim olduğu, dışarıdan müdahalelerin gerçekleştiği, aile fertlerinin her birinin kendine has Belediye Başkanı olduğu bir Kars Belediyesi’nde çalışamazdım, dedi.

Musa Haliloğlu www.gazetekars.com'a göndermiş olduğu açıklamasında şunları belirtti :

“07.012009 tarihinde Kars Belediyesi’nde Belediye Başkanın Siyasi Danışmanlığına başladım. Ak Parti misyonu olan belediye çalışma sistemini oluşturmak katılımcı belediyeciliği halka dayalı halkla beraber olma şeffaf belediyeciliği hayata geçirmek anlayışı içindeydim. Bu noktadan çok çabalarım oldu. Kars’ın etnik yapısında göz önünde bulundurarak  bir partinin, bir zümrenin Kars halkının belediyesi her kesimin benim belediyem demesi noktasında tüm çabalarıma rağmen belediye başkanını ikna edemedim beni en çok rahatsız eden etnik yapıya dayalı kadrolaşma belediyenin çalışma sisteminde etik olmaya yanlışlıklar ben bilirim ben hallederim anlayışı bardağı taşıran son damla oldu.

Şeklen danışmanlığa oturtulduğum ve bekleyiş içersinde olduğumu zannederek işlevsiz ve yetkisiz bırakılmaya çalışıldığım açıkça ortaya çıkmış oldu. Tabelada danışman gözükmeme rağmen danışmanlığım aile bireyleri ve ahbaplar tarafından yapıldığımı açıkça gördüm. Ayrıca Sayın Başkan Abisinin halka tepeden bakış sergilediklerini kendilerini elit gördükleri yönlerinde ciddi anlamda eleştiriler başladı. Bu eleştirilerin somut olduğunu gördüm ve Ak Parti zihniyeti ile uzaktan yakından alakasının olmadığı kanaatine  vardım. Demokratik açılım ülkemizde hayati önem taşıdığı bir dönemde Kars gibi marka bir şehre etnik yapıya dayalı siyaset ve yönetim anlayışının mutlaka kırılmasına olan inancım ve heyecanım mevcut yapının etnik yapıya dayalı politik duruşu sayesinde kalmadım.

Kısacası belediye yönetiminin ehliyet esasına göre değil ahbap çavuş ilişkileri ile yürüyemeyeceğinin, yürütülmeye çalışılması durumunda başarısızlığın kaçınılmaz olduğunu gördüm. Bu başarısızlığı ön gördüğüm için İstifa Etmeye karar verdim ve 06.05.2010 tarihi itibariyle Kars Belediye Başkanlığı Siyasi Danışmanlık Görevinden İstifa ettim . Kars kamu oyuna ve basına saygı ile duyurulur.”

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, RedditReddit
Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Talat DÖNMEZ
07 Mayıs 2010 Cuma 13:04
GEÇ KALINMIŞ BİR KARAR
Sayın haliloğlu verdiğiniz duyarlı karardan dolayı kutluyor. Bundan sonraki hayatında başarılar dliyorum.

DİĞER HABERLER

GAZETE MANŞETLERİ
Hüryurt Gazetesi
ANKET
Kars isminin "Gazi Kars" olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
Kars isminin Gazi Kars olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
NÖBETÇİ ECZANELER
HAVA DURUMU
Kars
10 / 30 °C
Ardahan
11 / 27 °C
Iğdır
18 / 37 °C
YOL DURUMU
POSTA LİSTESİ
Kars’taki gelişmelerden ve son dakika haberlerden haberdar olmak için ekleyiniz.