Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arpaçay'da Şap Paniği
17 Mayıs 2010 / 11:04
Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Doğruyol köyü şap (Dabak) hastalığı nedeniyle 21 gün süreyle karantinaya alındı.

Ardahan'dan alınarak köye getirilen büyükbaş hayvandan köydeki diğer hayvanlara da hastalık bulaştığı bildirildi. Kars'a 70 kilometre uzaklıkta olan ve Çıldır Gölü eteğinde bulunan Doğruyol köyüne hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. Köylüler hayvanlarını köy sınırları dışına çıkaramıyor.

 

200 haneli ve 600 nüfuslu köyde hemen hemen her evde büyükbaş hayvan bulunuyor. Köyde toplamda 5 bin büyükbaş hayvan bulunduğu kaydedildi.

 

Konuyla ilgili bilgi veren İl Tarım Müdürü Yusuf Yurdalan, köyü 21 gün süreyle karantinaya alarak, hayvan giriş ve çıkışlarını durdurduklarını söyledi.

 

Yurdalan, "Ardahan ili hayvan pazarından alınan bir hayvanın köye getirilmesiyle yayılan hastalıktan dolayı köyü karantinaya aldık. Müdürlüğümüze bağlı veteriner hekimlerimizce köyde gerekli aşılama çalışmaları başlatıldı" dedi.

 

Yurdalan; "Doğruyol köyünde veteriner hekimlerimizin yapmış oldukları açılama çalışmaları sonucunda, köyde 21 günlük bir tedavi süreci başlattık. Gerekli tedbirleri aldık, aşılama çalışmalarımız sürüyor. 21 gün sonra tekrar kontrol yapacağız. Kontrollerimiz esnasında hayvanlarda iyileşme tespit edildiğinde karantina uygulamasını kaldıracağız. Eğer hastalık devam ediyor ise 21 günlük bir tedavi süreci daha başlatacağız" diye konuştu.

 

Öte yandan Doğruyol köyünde hayvan besleyen Rüstem Akkuş'un Ardahan'dan alınarak getirilen hayvanının şap hastalığı taşıdığı ve köydeki hayvanlara bu hayvandan hastalığın bulaşmış olabileceği bildirildi

 

Tarım İl Müdürlüğü Köyün giriş ve çıkışlarına uyarı tabelası dikti. Tabelada 'Bu Köy Şap (Dabak) hastalığı olduğundan karantinaya alınmıştır' yazısı ile köye girip çıkanların dikkati çekildi.

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, RedditReddit

DİĞER HABERLER

GAZETE MANŞETLERİ
Hüryurt Gazetesi
ANKET
Kars isminin "Gazi Kars" olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
Kars isminin Gazi Kars olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
NÖBETÇİ ECZANELER
HAVA DURUMU
Kars
11 / 25 °C
Ardahan
13 / 21 °C
Iğdır
18 / 33 °C
YOL DURUMU
POSTA LİSTESİ
Kars’taki gelişmelerden ve son dakika haberlerden haberdar olmak için ekleyiniz.