Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerikalılar Boğatepe'de
26 Nisan 2010 / 16:56
Amerikalı öğrenciler Kars'ın Boğatepe Köyü'nde...

Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği’nin yedi yıldır sürdürdüğü köy yaşamının desteklenmesi biyoçeşitlilik ve yerel tatların sürdürülebilir kılınması için yapılan çalışmalar sonucunda köyde oluşan doğa ve çevre sevgisi Amerikalılar tarafından fark edildi.

 

Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği’nin bu çalışmaları ülkemizin tanıtılması ve Kars’taki doğa dostu turizmin gelişmesine katkı sağlıyor.

 

Yapılan çalışmaların bir parçası olan “eko turizm” kapsamında dört yıldır süren yurt içi ziyaretlerden sonra 2009 yılında gelen Avrupalı turist gruplarından sonra, Koç Üniversitesi Öğrenci Değişim Programı kapsamında Kars’ı ziyaret eden elli Amerikalı öğrenci Boğatepe Köyü’nü ziyaret ederek çiftçilerden bilgi aldılar.

 

Peynir atölyelerinde kaşar peynirinin yapılış aşamasını görerek peynir tadan öğrenciler, bitki kurutma atölyelerini  gezip, şifalı bitkileri öğrendiler. Köyün tarihi ve binalar hakkında ve UNDP-SGP GEF desteklemiş olduğu Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği’nin Kars bölgesinde sürdürdüğü “Yerli Tohumların Korunma Projesi” hakkında da bilgi aldılar. Atlara binen öğrenciler, köy gezintisi yaptılar.

 

Köye gelen konuklar altı gruba bölünerek yöresel kahvaltılık çeşitleriyle donanmış sofralarda ailelerle sohbet ederek, dernek üyeleriyle tanıştılar.

 

Grup adına konuşma yapan Kathryn Bourgeois beğendikleri en iyi köyün Boğatepe olduğunu ifade ederek, çok mutlu olduklarını, çalışmaları ilgi ve takdirle karşıladıklarını, bundan sonraki programlarda mutlaka Boğatepe Köyü’nü ve proje alanını programlarına alacaklarını vurguladılar.

 

02.20100426170504.jpg

01.20100426170520.jpg

 03.20100426170550.jpg

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, RedditReddit
Bu yazıya toplam (3) yorum eklenmiştir.
cana okutam
02 Mayıs 2010 Pazar 03:00
büyük başarı
Bir köy derneğinin bu başarısı ,gayreti tüm kars lılara örnek olmalı.
güzel ülkemizin değerleri tanıtıldıkca kıymeti bilinecek nasıl bir hazinenin atalarımızdan bize devredileiğini anlamamıza yardımcı olacak.
Boğatepe çevre yaşam derneği yöneticilerine ve köy halkına ülkem ve kars adına çook teşekkürler
:)))
27 Nisan 2010 Salı 08:39
medet amerikalılardan mı
kars a çok karslılar sahip çıktı ya şimdi amerikalılar kaldı sahip çıkacak. biz elin amerikalısından değil kars ın iş adamlarından, siyasilerinden, bürokratlarından sahip çıkmalarını bekliyoruz.
eee
26 Nisan 2010 Pazartesi 20:19
rr
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür

DİĞER HABERLER

GAZETE MANŞETLERİ
Hüryurt Gazetesi
ANKET
Kars isminin "Gazi Kars" olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
Kars isminin Gazi Kars olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
NÖBETÇİ ECZANELER
HAVA DURUMU
Kars
11 / 28 °C
Ardahan
12 / 25 °C
Iğdır
17 / 33 °C
YOL DURUMU
POSTA LİSTESİ
Kars’taki gelişmelerden ve son dakika haberlerden haberdar olmak için ekleyiniz.