Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB Müktesebatı zirvesi
29 Nisan 2010 / 08:55
Doğu Anadolu Bölgesi’nden 16 ilin tarım müdürü ile hayvan sağlığı şube müdürleri, bir araya geldi.

Avrupa Birliği Müktesebatında Hayvancılık ve Hayvan Hastalıklarının Önlenmesi” konulu bilgilendirme toplantısı, Erzurum DSİ 8. Bölge Müdürlüğü konferans salonunda yapıldı. Bilgilendirme toplantısına, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil ve Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Beytullah Okay’ın yanı sıra 16 ilin tarım müdürleri ile hayvan sağlığı şube müdürleri katıldı. Vali Yardımcısı Ahmet Karatepe’nin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, tarım il müdürleri ile şube müdürlerine, “Avrupa Birliği Müktesebatında Hayvancılık ve Hayvan Hastalıklarının Önlenmesi” konusunda bilgiler verdi.


TARIM BAKANLIĞININ HİZMET AÇILIMI

 
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, artık kırsala hizmet eden ve kırsalın işleriyle uğraşan bir bakanlık olmadığını vurgulayan Müsteşar Yardımcısı Pakdil, hayvan hastalıklarıyla mücadeleden beslenmeye varıncaya kadar her alanda hizmet verdiklerini dile getirdi. Pakdil, “Herkes günde asgari 3 kez beslenmek zorunda. Hem kendi ülke insanlarımıza, hem ihracat yaptığımız ülkedeki insanlara, hem de turizm ülkesi olmamız sebebiyle ülkemize gelen turistlere karşı sorumluyuz. Sadece gıdanın elde edilmesi yetmiyor, insanlara mutlak sağlıklı gıdalar sunmak zorundayız. Gıda zincirinin en hassas olan grubu ise hayvansal ürünlerdir. Ayrıca zoonoz hastalıkların insanlara bulaşması bakımından hayvanlar önem taşıyor. Tarladan sofraya gıda güvenliğini sağlamada, hem bitkisel hem de hayvansal üretim; birbirinden ayrı önemler taşımaktadır. Bitkisel ve hayvansal üretimde olmazsa olmaz ise, kayıt altına almadır. Kayıt sistemi her şeyin temelidir. Kayıt altına alacağız, sistem sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlayacağız ve hayvan hareketlerine de dikkat edeceğiz. AB ye üye olalım ya da olmayalım; ama her halükarda bunları yapmak zorundayız. Kendi insanımıza karşı sorumluluğumuzu göz ardı edemeyiz.” diye konuştu.

 

OKAY HAYVAN HASTALIKLARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

 

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Beytullah Okay ise, hayvan hastalıklarıyla mücadele çerçevesinde yürütülen çalışmalar ve projelere ilişkin olarak katılımcılara bilgiler aktardı.


Toplantı kapsamında ulusal kaynaklar kullanılarak yürütülen hayvan hastalık ve zararlıları ile mücadele çalışmalarının yanı sıra, Avrupa Birliği, Dünya Bankası, FAO gibi uluslararası kuruluşlarla birlikte yürütülmekte olan uluslararası projelere ait çalışmalar da değerlendirildi. Toplantıda ayrıca şap, mavidil, yalancı tavuk vebası hastalıkları, koyun-keçi vebası, sığır tüberkülozu ve sığır ve koyun brucellozu, BSE, arı ve su hayvanları hastalıkları, kene mücadelesi, hayvancılık desteklemeleri, problemler, yaşanan sıkıntılar ve öneriler dile getirildi.

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, RedditReddit

DİĞER HABERLER

GAZETE MANŞETLERİ
Hüryurt Gazetesi
ANKET
Kars isminin "Gazi Kars" olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
Kars isminin Gazi Kars olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
NÖBETÇİ ECZANELER
HAVA DURUMU
Kars
12 / 30 °C
Ardahan
12 / 28 °C
Iğdır
19 / 38 °C
YOL DURUMU
POSTA LİSTESİ
Kars’taki gelişmelerden ve son dakika haberlerden haberdar olmak için ekleyiniz.