Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2 Ev 70 Ahır Çöktü
12 Mayıs 2010 / 15:26
Sarıkamış'ta yağış nedeniyle 2 ev ve 70 ahır çöktü...

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde aralıklarla etkili olan yağmurun ardından toprak damlı 2 ev ve 70 ahır çöktü.

 

 Sarıkamış Kaymakam Vekili Yusuf Güni, yaptığı açıklamada, yaklaşık 15 günden beri etkisini sürdüren yağmurun, köylerde çatısı bulunmayan toprak damlı binaların çökmesine neden olduğunu söyledi.

 

Güni, Beşyol köyünde 2 evin tamamen çöktüğünü, Çardakçatı, Karapınar ve Kayalıboğaz köylerinde de onlarca toprak damlı ev ile ahırlarda hasar meydana geldiğini bildirdi.

 

Aşırı yağışlardan dolayı en çok etkilenen köyün, ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Beşyol olduğunu belirten Güni, ''Yağışlardan dolayı köylerde 2 ev tamamen çöktü, 25 evde de hasar oluştu. Evlerin gündüz çökmesi olası can kaybını önledi'' diye konuştu.

 

Güni, ilçe genelinde toprak damlı 70 ahırın da tamamen çöktüğünü, bu ahırlarda bulunan toplam 40 büyükbaş hayvanın telef olduğunu kaydetti.

 

Şiddetli yağışlardan etkilenen köylerde vatandaşlara yardım çalışması başlattıkların ifade eden Güni, şunları söyledi:

 

''Maalesef köylerimizin büyük bir bölümü toprak damlı evlerden oluşuyor. Aşırı yağışlarda suyu çeken toprak ağırlaşınca çökmeler kaçınılmaz oluyor. Özellikle Beşyol köyümüzde çok fazla maddi hasar ve hayvan telefi olmuştur. Bu köye Sarıkamış Kızılay Şubesi ekipleri ulaşarak gerekli malzeme ve çadır yardımında bulundular. İl Afet İşleri Müdürlüğü ve Kaymakamlık olarak, köylerde hasar tespit çalışmalarına başladık. Mağdur olan vatandaşlarımıza en kısa sürede gerekli yardımlar yapılacaktır.''

 

Beşyol köyünde evi çöken vatandaşlardan Kıtan Çelik (70) özürlü kızı ile dışarında bulundukları sırada evin çöktüğünü belirterek, ''Evde olsaydık şimdi hayatta olmayabilirdik. Allah bizi korudu'' diye konuştu.

 

Sarıkamış Kızılay Şube Başkanı Mir Hasan Taş da Beşyol köyünde 10 evde de çökme riski bulunduğunu, tedbir amaçlı bu evlerde yaşayanlar için çadır kurma çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Haberi Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us, RedditReddit

DİĞER HABERLER

GAZETE MANŞETLERİ
Hüryurt Gazetesi
ANKET
Kars isminin "Gazi Kars" olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
Kars isminin Gazi Kars olarak değiştirilmesini ve bu yöndeki girişimleri destekliyor musunuz ?
NÖBETÇİ ECZANELER
HAVA DURUMU
Kars
10 / 30 °C
Ardahan
11 / 27 °C
Iğdır
18 / 37 °C
YOL DURUMU
POSTA LİSTESİ
Kars’taki gelişmelerden ve son dakika haberlerden haberdar olmak için ekleyiniz.